Balla István a Tolnay Klári Egyesület elnöke, Mádl Ferenc köztársasági elnök és dr. Szalay Tünde a Tolnay Klári Egyesület elnökhelyettese a Tolnay Klári Emlékház avató ünnepségén  2000. szeptember 3-án.
Balla István a Tolnay Klári Egyesület elnöke, Mádl Ferenc köztársasági elnök és dr. Szalay Tünde a Tolnay Klári Egyesület elnökhelyettese a Tolnay Klári Emlékház avató ünnepségén 2000. szeptember 3-án.

A Tolnay Klári Emlékház története

A Tolnay Klári Emlékházban látható életmű-kiállítás alapjait Balla István bőrész-iparművész hozta létre Tolnay Klári születésének 80. évfordulója tiszteletére, amely először a Várszínház galériájában nyílt meg, majd 1994-től 1999-ig gyakorlatilag körbeutazta az országot. A gyűjtemény végül Mohorán, Tolnay Klári gyermekkora színhelyén, egykori családi kúriájától nem messze talált otthonra. Balla István 2000-ben megalapította a Tolnay Klári Kulturális és Művészeti Egyesületet, majd létrehozta művésznő szellemi hagyatékát ápoló Tolnay Klári Emlékházat Mohorán, melyet Mádl Ferenc köztársasági elnök avatott fel. 

A Tolnay Klári Emlékház működtetése kulturális misszióvá magasztosult. Az Emlékház 25 éve őrzi Tolnay Klári szellemi és művészi hagyatékát. Nógrád vármegye életében fontos szerepet tölt be, megkerülhetetlen kulturális és művészeti fórum; rendezvényei, kiállításai és koncertjei a magyar művészvilág nagyjait vonzza a vármegyébe.

2003-ban a Tolnay Klári Kulturális és Művészeti Egyesület működéséért Szontágh Pál díjat kapott. 2021-ben a Tolnay Klári Emlékház "Nógrádikum" díjban, majd 2022-ben a Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozatának elismerő kitüntetésében részesült.

"Bálozni jöttem, színésznő lettem" - Tolnay Klári életmű-kiállítás

A Tolnay Klári életmű-kiállítás a színészművész életútját bemutató fényképekből, személyes használati tárgyakból, családi ereklyékből, nagy sikert aratott színházi előadásokat idéző kosztümökből áll, az első kiscipőtől az utolsóig. Mindezek mellett megtalálhatóak itt munkássága elismeréseként kapott legbecsesebb emlékei a két Kossuth-díj, az Érdemes és Kiváló Művész kitüntetés és a Középkereszt.

A kiállítás alapja a művésszé válás és a műveszetteremtés folyamatát rögzítő több mint 400 fotó, amely pillanatnyi voltuk egymásutániságában még élőbbé teszik a tárlat tárgyait. A fényképek nagy szerepeit és életének boldog pillanatait idézik, melyek alá a Művésznő írt is néhány sort, ami éppen azokról az eszébe jutott.

A nézelődő valóban Tolnay Klári életébe nyerhet bepillantást, a berendezett öltzőbe lépve megérezheti a színház belső, intim világának atmoszféráját, s lélekben maga is színpadra állhat. A sok-sok fénykép, tárgy pedig végigkíséri a Művésznő életét, s így mindezek jelképpé válnak, az értékmegőrzés jelképévé.


TOLNAY KLÁRI KULTURÁLIS ÉS MŰVÉSZETI EGYESÜLET

A Tolnay Klári Kulturális és Művészeti Egyesület a Tolnay Klári Emlékház működtetésére alakult 2000-ben. 

Az Egyesület célja olyan szellemi műhely létrehozása, a művészet és kultúra népszerűsítésére, amely lehetővé teszi a korszerű és legszélesebb értelemben vett művészeti és kulturális tevékenységek bemutatását, különös figyelemmel a színművészetre és ennek érdekében népszerűsítő tevékenységet folytat, aminek keretében kiállításokat, előadásokat szervez. E cél érdekében felvállalja Tolnay Klári színművésznő művészi hagyatékának gondozását, ápolását, életmű-kiállításának szervezését, fejlesztését, védelmét, megóvását, továbbá népszerűsítő és ismeretterjesztő tevékenységet végez az alapítványi célok megvalósulása keretében.

Mádl Ferenc köztársasági elnök, Ráthonyi Zsuzsa, Tolnay Klári leánya és Balla István egyesületi elnök a Tolnay Klári Egyesület tagjaival az Emlékház avatását követően, a mohorai pincesoron
Mádl Ferenc köztársasági elnök, Ráthonyi Zsuzsa, Tolnay Klári leánya és Balla István egyesületi elnök a Tolnay Klári Egyesület tagjaival az Emlékház avatását követően, a mohorai pincesoron

AZ EGYESÜLET ELNÖKSÉGE,

MUNKATÁRSAINK

Juhász Judit

a Tolnay Klári Emlékház fővédnöke

Balla István

elnök

Légrádi Anna

elnökhelyettes

Beniczky Viktória

titkár

Balla Bence Ferdinánd

művészeti vezető, örökségvédelmi referens

Balla Tünde

projekt manager, intézményvezető

Juhász M. Miklós

tervező grafikus

A TOLNAY KLÁRI MŰVÉSZETI-DÍJ

A Tolnay Klári Kulturális-díjat az egyesület 2008-ban alapította. 2014-ben Tolnay Klári születésének 100. évfordulóján elérkezettnek látta az időt arra, hogy a Tolnay Klári Kulturális-díj után a Tolnay Klári Művészeti-díjat is megalapítsa. A díjazott művészek jelöléséről a Tolnay Klári-díj Kuratóriuma dönt.

A Tolnay Klári-díj Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség-díjas népdalénekes keramikus, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának alkotása. A díj Tolnay Klári legkedvesebb madarát ábrázolja, egy gerlét, amit szárnyaival óvón ölel át egy angyal.

A díj jelképrendszere ősi motívumokból épül fel. A gyöngyökkel gazdagon díszített angyal védelmez, elűzi a kellemetlen, negatív erőket. A gyöngy ősidők óta a makulátlan tökéletesség, az egészség, a hosszú élet és a szerencse motívuma. Tolnay Klári legkedvesebb madara, a gerle a harmónia és a béke jelképe. A díj színárnyalatát a Színészkirálynő kedvenc színe, a lila ihlette, amely szín a nemesség, a jólét, az ünnepélyesség színe egyaránt. Az angyalon megjelenő arany szín a lelki és spirituális gazdagságot szimbolizálja.

Díjazottjaink:

  • 2014: Vándor Éva és Reviczky Gábor
  • 2016: Kubik Anna és Venczel Vera
  • 2017: Bencze Ilona, Béres Ilona és Dunai Tamás
  • 2018: Zsurzs Kati, Császár Angela, Szilágyi Tibor
  • 2019: Pásztor Erzsi, Nagy Anna és Rátkai Erzsi
  • 2020: Tóth Enikő, Szersén Gyula és Blaskó Péter
  • 2021: Haumann Péter, Lukács Sándor és Nagy Viktor
  • 2023: Hűvösvölgyi Ildikó és Seress Zoltán
  • 2024: Tóth Ildikó és Rátóti Zoltán


Köszönet az Emlékház támogatóinak!